Zabieg keratynowy na włosy

Zabieg keratynowy na włosy polega na wtłoczeniu w nie keratyny, jego białka budulcowego. Jest szczególnie polecany dla włosów suchych i zniszczonych ponieważ keratyna wygładza łodygę włosa, wzmacnia, nadaje jej gładkość, zdrowy wygląd, połysk. Istnieją różne odmiany tego zabiegu, a ich dobór uzależniony jest od stopnia uszkodzenia włosa i oczekiwań klienta.

To doskonały wybór dla posiadaczy włosów często poddawanych działaniu chemii fryzjerskiej jak rozjaśnianie, dekoloryzacja, farbowanie czy stale korzystających z suszarki i prostownicy. Również dla osób, które cenią sobie wygodę, oszczędność czasu, gdyż efekt utrzymuję się nawet do kilku miesięcy oraz którym zależy na idealnie prostych czy ujarzmionych włosach

Czym jest keratyna?

Jest białkiem, głównym budulcem włosa. Stanowi aż 65 – 90% jego objętości. To element podporowy, szkielet włosa w związku z tym im jest jej mniej, tym włos jest bardziej zniszczony.

Keratyna zabudowana jest z aminokwasów, głównie siarkowych jak cysteina i metionina, także z wody, lipidów, minerałów jak siarka, żelazo, azot, srebro, potas, selen. Tzw. mostki dwusiarczkowe, które występują w jej strukturze są odpowiedzialne za elastyczność i strukturę włosa. Łodyga włosa zbudowana z keratyny jest częścią martwą, nie wykazuje aktywności biologicznej, ponieważ nie ma tam komórek posiadających jądro komórkowe, jest po prostu zrogowaciałym tworem. Keratyna występuje również w paznokciu, nadaje mu siłę.

Czym skutkuje niedobór keratyny?

W związku z tym, że keratyna jest odpowiedzialna za siłę, połysk i gładkość włosa niedobór keratyny niesie ze sobą tragiczne dla niego skutki. Każdy niedobór czynników potrzebnych, a nadmiar niepotrzebnych ma wpływ na wyprodukowanie gorszej jakości keratyny przez komórki włosa, tym samym będzie on słabszy i bardziej podatny na negatywne czynniki zewnętrzne. Dlatego ważne jest to co dostarczamy do komórek produkujących włos. Niedobór keratyny powoduje, że włos jest suchy, matowy, kruchy, łamliwy, zazwyczaj rozdwojony na końcu. Występują problemy z puszeniem, rozczesaniem włosów, ułożeniem oraz zahodowaniem włosów do pewnej długości, ponieważ przedwcześnie się wyłamują i kruszą. Łuski włosa pozbawionego keratyny są otwarte, w związku z czym wnętrze włosa nie ma żadnej ochrony.

Przyczyny niedoboru keratyny

Włos narażony na niekorzystne czynniki jak promieniowanie słoneczne, mróz oraz na prostowanie prostownicą, agresywna chemia fryzjerska, zła pielęgnacja, suszenie poważnie uszkadza jego strukturę i zmienia skład, doprowadza do znacznych niedoborów keratyny. Włosy tracą właściwości ochronne przez usunięcie barwnika melaniny (podczas rozjaśniania), płaszcz hydrolipidowy, ceramidy, dochodzi do uszkodzenie łuski, chroniącej wnętrze włosa kończąc na zniszczeniu budulca włosa – keratyny.

Zrozumieć włos…

Włos jest nitkowatym tworem naskórka zbudowanym z keratyny twardej, usytuowanym w zagłębieniu naskórka – mieszku włosowym.

We włosie wyróżniamy 2 części:

  • wewnętrzną – korzeń włosa, macierz i brodawkę, które znajdują się w skórze
  • zewnętrzną – łodyga włosa, która wystaje ponad skórę

Macierz włosa, brodawka (najważniejsze) tworzą część żywą odpowiedzialną za wzrost i jakość włosa. Wykazują aktywność biologiczną, a więc tylko tutaj można działać stymulująco na komórki włosa przez aplikowanie na skórę głowy specjalistycznych preparatów, które będą od wewnątrz powodowały wyrośnięcie grubszego, lepszej jakości włosa. To tak zwany zewnętrzny rodzaj suplementacji włosa. Część żywa jest połączona z naczyniami krwionośnymi, a więc karmimy nasze włosy tym co jemy. Każdy niedobór czynników potrzebnych, a nadmiar niepotrzebnych ma wpływ na wyprodukowanie gorszej jakości keratyny, a tym samym włosa.

Łodyga jest częścią martwą, nie wykazuje aktywności biologicznej, ponieważ nie ma tam komórek posiadających jądro komórkowe, jest po prostu zrogowaciałym tworem. Dla lepszego zobrazowania można go porównać do części brzegowej paznokcia. Kiedy się połamie, nie zasklepi się samoistnie, wymaga interwencji w postaci obcięcia lub zespojenia. Tak też jest z włosem, a dokładnie z jego łodygą.

Włosowa ciekawostka

Jest udowodnione, że ten sam włos w korzeniu ma więcej cystyny (utlenionej cysteiny) niż na końcach, a prawdopodobnie skład włosa zmienia się także przez poddanie go promieniowaniu o określonej długości fali przez denaturację białka włosa. Co ciekawe, do tej pory struktura włosa do końca nie jest przez nas odgadniona i póki co pozostaje tajemnicą. Nie mniej jednak można stwierdzić, że włos zniszczony to efekt uszkodzenia struktur białkowych wewnątrz włosa.

Dla kogo jest przeznaczony?

Zabieg keratynowy jest zalecany jeśli posiadasz włosy:

  • matowe
  • kruche
  • suche
  • łamliwe
  • niepodatne na układanie
  • trudne do rozczesania
  • puszące się
  • podatne na uszkodzenia
  • z rozdwojonymi końcówkami
  • po zabiegach farbowania szybko tracą kolor

Przebieg zabiegu

Po krótkim zaznajomieniu się z biologicznymi aspektami na temat włosa na myśl przychodzi jedyne rozsądne rozwiązanie: “daj dla włosa to, co stracił”, czyli daj dla włosa keratynę!

Każdy zabieg keratynowy poprzedza sprawdzenie skóry głowy, ocena jakości łodygi włosa. Pierwszym etapem jest głęboka detoksykacja skóry głowy wraz z ujściami mieszków włosowych, powoduje maksymalne oczyszczenie, natlenienie głębszych warstw skóry, pobudzenie pracy komórek włosa oraz przygotowanie ich do etapu końcowego – aktywizacja.
Zabieg keratynowy jest procesem wieloetapowym. Poza detoksykacją, polega na wtłoczeniu w łodygę włosa preparatu na bazie keratyny przy użyciu ciepła – wprasowanie keratyny prostownicą. Podczas niego dochodzi do otworzenia łuski włosa, dzięki czemu odpowiednia ilość keratyny wnika w głąb włókna, a następnie jej zamknięcia co zakańcza proces naprawczy włosa. Etapem ostatnim jest aktywizacja, czyli pobudzenie komórek włosa do produkcji lepszej jakości keratyny, poprzez wprowadzenie specjalistycznego serum, zazwyczaj na bazie roślinnych komórek macierzystych. Dzięki temu działamy od zewnątrz reperując łodygę włosa gotową keratyną oraz od wewnątrz wpływając na to, że włos, odrastający będzie grubszy i bardziej odporny na czynniki zewnętrzne. Koszt zabiegu jest uzależniony od długości, ilości włosów zazwyczaj mieści się w granicy 250 – 1000 zł. Wymaga sprawnej ręki oraz precyzji.

Czas trwania jest uzależniony od długości włosa, zazwyczaj od 1,5 – 4 godzin.

Gdzie można wykonać zabieg

Zabieg ten można wykonać w profesjonalnym gabinecie fryzjerskim, trychofryzjerskim.

Wtedy specjalista sprawdzi stan skóry głowy, włosów i indywidualnie dobierze plan działania, by działać w 3D, tzn. od wewnątrz i od zewnątrz, jedynie wtedy każdy posiadacz suchych i zniszczonych włosów opuści salon z pełną satysfakcją i radością bo stał się posiadaczem nowych, zdrowych włosów.

Każdy zabieg keratynowy poprzedza sprawdzenie skóry głowy, ocena jakości łodygi włosa. Pierwszym etapem jest głęboka detoksykacja skóry głowy wraz z ujściami mieszków włosowych, powoduje maksymalne oczyszczenie, natlenienie głębszych warstw skóry, pobudzenie pracy komórek włosa oraz przygotowanie ich do etapu końcowego – aktywizacja.
Zabieg keratynowy trwały zazwyczaj jest procesem wieloetapowym. Poza detoksykacją, polega na wtłoczeniu w łodygę włosa preparatów na bazie keratyny przy użyciu ciepła – wprasowanie prostownicą lub bez. Jest to uzależnione od producenta. Czas trwania jest uzależniony od długości włosa, zazwyczaj od 1,5 – 4 godzin.

Zabieg keratynowy pielęgnacyjny, często nazywany zabiegiem rekonstrukcji również składa się z kilku kroków, również działamy na skórę głowy i łodygę: detoksykacja – na skórę, wygładzenie, rekonstrukcja, nawilżenie, aktywizacja – na skórę. Składniki zawarte w poszczególnych etapach, kiedy dotyczą łodygi włosa, powinny zawierać unikalną kombinację kompleksów, która poza keratyną zawiera również wysokiej jakości składniki pochodzenia roślinnego jak masło shea, ekstrakt z agawy, aloes czy olejki.

Efekt

Efekt? natychmiastowy. Włos jest jak nowy. Scalone i odbudowane uszkodzone wcześniej łańcuchy peptydowe dają nawilżenie, połysk, gładkość, wzrasta bariera ochronna. Włosy są pogrubione, lśniące, miękkie, nie sprawiają trudności podczas rozczesywania i układania. Efekt utrzymuje się różnie, w zależności od producenta keratyny, stopnia uszkodzenia włosa, zazwyczaj od 3 – 8 miesięcy. Po tym czasie zabieg można wykonać ponownie.

Postępowanie po zabiegu

Po przeprowadzonym zabiegu keratynowym preparaty do pielęgnacji czyli szampony, maski czy olejki należy dobierać uważnie aby nie miały składników uszkadzających łodygę, dlatego najbezpieczniej stosować preparaty wyłącznie zalecone przez specjalistę.

Przeciwwskazania

  • alergia na składniki zawarte w preparatach do zabiegów
  • stan zapalny skóry
  • podrażnienie i uszkodzenie naskórka oraz świeże rany

Skutki uboczne

po wykluczeniu przeciwwskazań nie stwierdza się żadnych skutków ubocznych

 

Umów nowoczesny zabieg trychorekonstrukcji

 

lub rezerwuj konsultacje u specjalisty od włosów w celu doradztwa

Do końca listopada badanie skóry głowy finansowane z programu Zdrowe Włosy