Jak powstrzymać wypadanie włosów u mężczyzn?

Spis treści

  • Powody wypadania włosów u mężczyzn
  • Problem z wypadaniem włosów u mężczyzn – przyczyny hormonalne
  • Wypadanie włosów u mężczyzn a czynnik genetyczny
  • Wypadanie włosów a choroby przewlekłe i leki
  • Wypadające włosy u mężczyzny z powodu stresu
  • Wypadanie włosów na całym ciele u mężczyzn
  • Wypadanie włosów u mężczyzn – leczenie w warunkach domowych
    •  

      W którym momencie przerzedzenie fryzury powinny wzbudzić niepokój? Przeciętny człowiek traci zwykle około 100 włosów dziennie i jest to jak najbardziej naturalne zjawisko. Największe ilości wypadają podczas mycia i rozczesywania. Jeśli jednak zauważamy, że liczba ta znacząco się zwiększyła, a na głowie powstają nieestetyczne „placki”, może to być sygnał, że w organizmie dzieje się coś niepokojącego. Jakie mogą być powody tego problemu w przypadku mężczyzn? Co należy stosować, by powstrzymać rozwój łysienia? Jak wyglądają dostępne sposoby leczenia? Tego można dowiedzieć się z poniższego artykułu.

      Powody wypadania włosów u mężczyzn

      Łysienie u mężczyzn najczęściej spowodowane jest dwoma czynnikami: genami oraz problemami hormonalnymi. Wśród rzadziej spotykanych przyczyn wypadania można zaś wymienić:

      • niewłaściwą dietę,
      • długotrwały lub silny stres,
      • stosowanie niektórych leków,
      • palenie papierosów,
      • autoimmunologiczne choroby przewlekłe,
      • łojotok, łuszczycę i inne choroby skóry.

      Wypadanie włosów u mężczyzn często powodowane jest przez więcej niż jeden z wymienionych tu czynników. Przykładowo, źle zbilansowana dieta oraz silny stres mogą zaostrzać objawy, których głównym powodem są zaburzenia hormonalne.

      Dokładne przyczyny problemu wypadających włosów u mężczyzn ocenić może trycholog lub dermatolog. Podstawą do rozpoznania schorzenia jest z reguły badanie krwi w kierunku niedoboru żelaza, mykologiczne badanie skóry na obecność grzybów, sprawdzenie stężenia hormonów (np. testosteronu), a także trichoskopia, na podstawie której można przeanalizować stan skóry głowy.

      Jak powstrzymać wypadanie włosów u mężczyzn? Z przerzedzeniami, czyli objawami łysienia androgenowego oraz plackowatego, można walczyć poprzez stosowanie odpowiedniego szamponu. Poważniejsze stany chorobowe wymagają jednak porady specjalisty, który wdroży właściwą metodę leczenia.

      Problem z wypadaniem włosów u mężczyzn – przyczyny hormonalne

      Uznaje się, że to problemy hormonalne najczęściej prowadzą do łysienia androgenowego u mężczyzn. Najważniejszą rolę odgrywa tu testosteron, a dokładniej mówiąc jego pochodna – dihydrotestosteron (DHT). Testosteron rozkładany jest do formy DHT przez enzym zwany 5α reduktazą. U mężczyzn ze stwierdzonym łysieniem androgenowym zauważa się wyższe stężenie tego enzymu. DTH w dużych ilościach działa szkodliwie na mieszki włosowe w okolicy głowy, doprowadzając tym samym do nadmiernego ich wypadania.

      W procesie leczenia tego schorzenia stosuje się głównie środki farmaceutyczne. Całkowite powstrzymanie rozwoju łysienia androgenowego nie jest możliwe, natomiast istnieje wiele sposobów na złagodzenie objawów i skutków choroby. Dobrym rozwiązaniem jest uzupełnienie leczenia farmaceutycznego miejscowymi zabiegami oraz kosmetykami pielęgnacyjnymi, które zahamują wypadanie i pobudzą nowe cebulki do wzrostu.

      Co ciekawe, łysienie androgenowe to schorzenie typowe dla mężczyzn, ale sporadycznie doskwiera też kobietom. Objawy problemu są w ich przypadku dużo łagodniejsze.

      Wypadanie włosów u mężczyzn a czynnik genetyczny

      Wypadanie włosów u młodych mężczyzn zwykle ma przyczynę w genetyce. W takim przypadku mówimy o „genie łysienia”. Miejsca, w których początkowo dochodzi do utraty włosów, obejmują czubek głowy oraz okolice skroniowo-czołowe, gdzie tworzą się tak zwane zakola. Zarówno łysienie androgenowe, jak i plackowate wiązane jest z przyczynami genetycznymi. Podczas ciężkiego przebiegu tego schorzenia objawy zauważalne są już w młodym wieku – nawet przed ukończeniem 18. roku życia.

      Najbardziej popularnym sposobem na złagodzenie skutków łysienia genetycznego jest miejscowe stosowanie preparatów zawierających w składzie minoksydyl – substancję oddziałującą na mieszki włosowe. Istnieje też wiele zabiegów, które mogą przynieść pożądane efekty: mezoterapia, terapia światłem LED, a także przeszczep.

      Wypadanie włosów a choroby przewlekłe i leki

      Łysienie może być jednym z objawów choroby przewlekłej lub skutkiem ubocznym środków farmaceutycznych stosowanych podczas leczenia. Do takich schorzeń zaliczyć można na przykład łojotokowe zapalenie skóry głowy, które rozwija się w wyniku nieleczonego łojotoku i tłustego łupieżu. Do stanu zapalnego dochodzi wskutek rozwoju drożdżaków, a razem z łysieniem zwykle występują też podrażnienia i swędzenie.

      Łysienie może towarzyszyć innym schorzeniom przewlekłym, takim jak niedoczynność tarczycy, toczeń rumieniowaty układowy, a także nadmierna produkcja sebum, łupież czy też atopowe zapalenie skóry Wprawdzie pierwsze dwie choroby częściej występują u kobiet, ale czasem dotyczą również mężczyzn. Przewlekły stres jest kolejnym czynnikiem przyczyniającym się do ogólnego osłabienia organizmu, a tym samym zaostrzającym wypadanie.

      Jeśli zaś chodzi o środki farmaceutyczne, to na osłabienie mieszków i cebulek nierzadko wpływają również leki antydepresyjne, przeciwgrzybicze i przeciwreumatyczne. Do łysienia mogą prowadzić też niektóre antybiotyki oraz środki stosowane podczas chemioterapii. Na szczęście objawy zwykle ustępują po zakończeniu przyjmowania leków.

      Wypadające włosy u mężczyzny z powodu stresu

      Silny stres w niektórych przypadkach prowadzi do przerzedzenia włosów. Ich utrata na tle nerwowym nosi nazwę łysienia psychogennego. Zdarza się, że przypadłość ta z czasem zamienia się w inny rodzaj łysienia – na przykład plackowaty lub androgenny. Rozwój schorzenia można powstrzymać, a jego skutki są w pełni odwracalne. Łysienie psychogenne może też współistnieć z trichotillomanią, czyli kompulsywnym wyrywaniem włosów nie tylko z głowy, ale też z innych części ciała. Oba problemy mają swoje podłoże nie w uwarunkowaniach genetycznych ani zaburzeniach hormonalnych, ale w problemach psychologicznych. Z tego względu sposób ich leczenia polega głównie na eliminowaniu stresorów, uczestniczeniu w terapii poznawczo-behawioralnej oraz treningu zmiany nawyków. Konsultacje trychologiczne oraz zabiegi przeprowadzane w gabinecie specjalisty pomagają zaś w walce ze skutkami problemu.

      Wypadanie włosów na całym ciele u mężczyzn

      Utrata włosów na głowie, ale i na twarzy lub całym ciele często jest przejawem choroby zwanej łysieniem plackowatym. W przypadku tego problemu obserwuje się występowanie dobrze odgraniczonych ognisk choroby. Jak wspomniano, mogą pojawiać się nie tylko na głowie, ale i na innych obszarach ciała. Sytuację, w której występowanie stanów zapalnych ograniczone jest tylko do jednego miejsca, nazywa się łysieniem ogniskowym. Jeśli z kolei ognisk nie można wyodrębnić, mamy do czynienia z łysieniem rozlanym.

      Choroba ta znana jest z nieprzewidywalnego przebiegu. Ma charakter przewlekły, powodują ją głównie czynniki autoimmunologiczne, a mimo wdrożenia leczenia możliwe jest też wystąpienie nawrotów. Najczęściej występuje u młodych mężczyzn – pierwsze objawy mogą pojawić się przed 30. rokiem życia.

      Wymieniona wyżej trichotillomania również może obejmować obszary ciała inne niż głowa.

      Wypadanie włosów u mężczyzn – leczenie w warunkach domowych

      Do poprawy stanu skóry głowy i zagęszczenia włosów u mężczyzn przyczynić mogą się różne domowe sposoby. Warto zwrócić uwagę na zbilansowaną dietę. Powinna być ona bogata w witaminy z grupy B, A oraz E, cynk oraz selen. Dobrym rozwiązaniem problemu z masowym wypadaniem może być stosowanie wspomnianego już wyżej szamponu. Produkt powinien mieć w składzie botaniczne komórki macierzyste, glukonian cynku, nanopeptydy miedzi, a także różne witaminy. Mężczyźni dotknięci tą przypadłością sięgają też po inne preparaty na porost włosów, specjalne odżywki wzmacniające oraz peelingi skóry głowy, które poprawiają jej ukrwienie. Ich dobór warto skonsultować ze specjalistą – trychologiem lub dermatologiem.

      Jeśli ani stosowanie odpowiednich kosmetyków, ani zmiany w diecie zdają się nie hamować wypadania, konieczne może być podjęcie innych kroków. Powody łysienia u mężczyzn powinny być zbadane przez lekarza, który oceni, czy nie są one objawem poważnej choroby i zaleci stosowanie odpowiednich leków bądź dermokosmetyków ukierunkowanych na rozwiązanie problemu.