Spis treści
- COVID-19 a wypadanie włosów
- Przyczyny wypadania włosów po COVID – 19
- Leczenie wypadania włosów po COVID-19 – czyli jak skutecznie, szybko sobie poradzić z problemem
- Rezerwacja finansowanej wizyty u Trychologa
COVID-19 a wypadanie włosów
Covid – 19 definiuje się jako ostra choroba zakaźna układu oddechowego. Cechuje ją indywidualny przebieg dla każdego przypadku, w większości daje łagodne czy umiarkowane objawy. Niestety część osób przechodzi chorobę dotkliwie, nierzadko na granicy życia i śmierci z uwagi na nieobliczalny charakter przebiegu.
W związku z olbrzymim zasięgiem choroby, która dotknęła ogrom naszej populacji praktycznie w tym samym czasie, dysponujemy szeregiem nowych wniosków, hipotez w związku z obserwacją reakcji ludzkiego organizmu na wirus, z którym przytrafiło nam się zmierzyć. Niestety jest to wciąż zbyt świeża sprawa, zbyt mało czasu aby rozwiać choć część nurtujących pytań, dzięki konkretnym badaniom. Najważniejsza jest obserwacja swojego organizmu.
Powikłania po przebyciu Covid – 19 są różne bez względu na wiek (wiemy, że dotyczą też dzieci) oraz to czy przebieg był ciężki czy praktycznie bezobjawowy. Najczęściej obserwowany jest CFS – zespołu chronicznego zmęczenia spowodowanego osłabieniem organizmu po kontakcie z koronawirusem oraz nadal trwającym lekkim stanem zapalnym. Często występują również zaburzenia sercowo – naczyniowe i zazwyczaj po ciężkim przebyciu tzw. “mgła mózgowa” czy powikłania neurologiczne jak typu listopadaczenie, parestezje. Rzadziej obserwuje się powstawanie zakrzepów w naczyniach krwionośnych, urojenia węchowe czy zespół Guillaina-Barrego.
Około 25% przebytych Covid – 19, zwłaszcza kobiet, wykazuje umiarkowane lub intensywne wypadanie włosów, które zwykle występuje w 2 – 3 miesiącu po zakończeniu choroby. Problem jest istotny ze względu na dużą, wręcz ogromną ilość traconych włosów, osłabienie struktury włosa, również widoczne przerzedzenia na koronie głowy. Taki stan budzi przerażenie głównie mnóstwa kobiet oraz oczywiście niekorzystnie wpływa na psychikę i okres rekonwalescencji. Celem artykułu będzie opisanie tematu nadmiernego wypadania włosów u ozdrowieńców przez wyjaśnienie rodzaju tego łysienia, przyczyn, korzystając z dotychczasowej wiedzy oraz przedstawienie metod jego zatrzymania.
Chcąc zrozumieć problematykę nadmiernego wypadania włosów w licznej grupie ozdrowieńców należy przyjrzeć się szeregowi objawów, które towarzyszą chorobie:
Objawy COVID – 19
- gorączka
- wzmożona potliwość
- biegunka
- wymioty
- zmniejszenie, brak apetytu (nie przyjmowanie pokarmu, płynów)
Każdy z powyższych, utrzymujący się dłużej będzie powodował zmiany w mieszku włosowym, doprowadzające do wzmożonego wypadania włosów w zależności od intensywności i czasu trwania objawów oraz osobniczych właściwości.
Skutki walki układu odpornościowego z wirusem
Każda infekcja wirusowa czy bakteryjna to dla naszego organizmu walka, pewnego rodzaju “stres”, która wymaga determinacji całego układu autoimmunologicznego dla zwalczenia intruza, w związku z czym normalnym jest osłabienie organizmu.
Stres a COVID-19
Sytuacja z pandemią sprawiła, że czujemy ogólny niepokój i jeśli chodzi o samą chorobę naszą czy naszych najbliższych, ale również związany z pracą i najbliższą przyszłością. Informacja o wyniku dodatnim, trudny przebieg choroby w domu czy w szpitalu dodatkowo zwiększa ilość hormony stresu – kortyzolu, który wraz z krwią dopływa do cebulki włosa i jest powszechnienie znanym sprawcą łysienia.
Zarówno objawy jak gorączka, biegunka, wymioty czy brak apetytu, który niesie ze sobą np. kilka dni bez jedzenia, z niewystarczającą ilością przyjmowanych płynów w stosunku do ich utraty w wyniku wzmożonej potliwości jak i skutki walki organizmu z wirusem oraz stres o różnym nasileniu będą wspólnie, negatywnie oddziaływały na pracę komórek włosa chorego, co objawi się wkrótce w postaci wzmożonego wypadania włosów o różnej intensywności.
Skutki leczenia farmakologicznego
W zależności od przebiegu choroby leczenie farmakologiczne wygląda różnie. Wymaga różnych leków, dawek, czasu przyjmowania. Im dłużej trwało, im więcej dawek zostało przyjętych tym gorzej dla włosów.
Do wzmożonego wypadania włosów po Covidzie przyczynia się:
- długotrwałe przyjmowanie NLPZ (Ibuprofen, Paracetamol)
- przyjmowanie sterydów
- przyjmowanie leków na krzepliwość krwi
Łysienie telogenowe, czyli krótka historia o włosach
To, że włosy wypadają każdego dnia wiemy wszyscy. Jest to zjawisko całkowicie naturalne, normalne i nie należy się tym niepokoić.
Dzieję się tak, ponieważ mamy 3 fazy wzrostu włosa:
- anagen – faza wzrostu włosa, w niej każdego dnia jest około 80% włosów
- katagen – faza inwolucji włosa, w niej każdego dnia jest około 1 – 2% włosów
- telogen – faza kiedy włos jest martwy, a pod nim wyrasta już nowy włos, w niej każdego dnia jest około 18 – 20% włosów.
W odróżnieniu do naszych czworonożnych przyjaciół przechodzących proces linienia (czyli w określonym momencie wymiana, wypadnięcie wszystkich włosów i zastąpienie ich nowymi) mamy ciągłą utratę włosów, każdego dnia niewielki odsetek wypada i jest zastępowana nowymi. Jest to tak zwany zaprogramowany proces apoptozy naszych włosów, czyli genetycznie określony czasu ich życia w warunkach normalnych dla komórek włosa. Niestety szereg niekorzystnych czynników może ten proces bardzo przyspieszyć, w efekcie skrócić żywotność włosa przez jego wcześniejsze wypadnięcie.
Mieszek włosowy, czyli struktura z której wyrasta włos, jest najmniejszym i najbardziej wrażliwym organem naszego organizmu. Jak każdy organ jest wyspecjalizowany, przystosowany do pełnienia swojej funkcji i oczywiście ukrwiony stąd wszelkie patologie, niedobory lub szkodliwe nadmiary i wszystko co dzieje się w naszym organizmie wraz z krwią wędruje do niego. Z uwagi na jego wrażliwość, jest on jednogłośnie okrzyknięty mianem, papierka lakmusowego naszego organizmu, gdyż to właśnie włosy w pierwszej kolejności alarmują, że coś jest nie tak przez wzmożone wypadanie czy zmianę swojej struktury.
Powodem do zmartwień jest stan, kiedy włosów zaczyna wypadać w nadmiarze. Symboliczną liczbą dobowego, dziennego wypadania włosów, która nie powinna wzbudzać negatywnych emocji jest 100. Jeśli włosów dziennie wypada więcej, jeśli ilość włosów na szczotce, pod prysznicem, na podłodze czy na poduszce jest zupełnie inna, większa niż kiedykolwiek, prawdopodobie możemy mieć do czynienia z łysieniem telogenowym. Jest to jeden z kilku rodzajów łysienia, określany jako łysienie przyczynowe o charakterze utajonym tzn. nie występuje bezpośrednio po zadziałaniu czynnika sprawczego, zazwyczaj w przeciągu 1 – 6 miesięcy od zadziałania niekorzystnego czynnika. Intensywność wypadania jest uzależniona od rodzaju czynnika, długości trwania bodźcowania oraz osobniczych wrażliwości komórek włosa. Zazwyczaj ustępuje po kilku do kilkunastu miesiącach.
Przyczyny łysienia telogenowego
- stres
- niektóre leki (leki przeciwzakrzepowe, antykoagulanty, metotreksat, karbamazepina, karbimazol, leki dopaminergiczne, statyny, fibraty, leki beta – adrenolityczne)
- niedobory
- anemia
- restrykcyjne diety, głodówki
- choroby zakaźne z podwyższoną temperaturą (dur brzuszny, zapalenie płuc, gruźlica)
- radykalna dieta i duża utrata wagi
- zaburzenia żywienia (anoreksja, bulimia)
- zaburzenia hormonalne (niedoczynność, nadczynność tarczycy, niedoczynność przytarczyc, nadczynność kory nadnerczy)
- niektóre choroby autoimmunologiczne
- ciąża, karmienie piersią
- cukrzyca
Przyczyny wypadania włosów po COVID – 19
Do tej pory nie dysponujemy potwierdzonymi badaniami na temat bezpośredniego wpływu SARS-CoV-2 na cebulkę włosa.
W zależności od przebiegu choroby, pewnych predyspozycji osobniczych, nasilenia objawów jak:
- wysokość i czas trwania gorączki,
oraz stopnia:
- odwodnienia,
- niedożywienia,
- osłabienia organizmu,
- stresu z powodu: zachorowania na Covid – 19, ostrych objawów, ciężkiego przebieg, dramatycznego osłabienia, hospitalizacji, silnych bóli czy długotrwałego braku efektów leczenia
- farmakologicznego
- ilości i czasu przyjmowanych NLPZ (Ibuprofen, Paracetamol), sterydów, leków na krzepliwość krwi
- ewentualnych zmian hormonalnych
będziemy mieć do czynienia z wzmożonym wypadaniem włosów o różnej intensywności od umiarkowanej do wręcz dramatycznych ilości z nasileniem w okolicy czołowo – ciemieniowej, z rzadkim występowaniem łysienia całkowitego.
Do wzmożonego wypadania włosów może dołączyć zmiana struktury włosa:
- włosy cieńsze
- słabsze
- matowe
- odcinkowe ścieńczenie łodygi włosów tzw. objaw Pohla – Pinkusa
Do wzmożonego wypadania włosów mogą dołączyć zmiany w obrębie owłosionej skóry głowy:
- zaczerwienienie skóry głowy
- podrażnienie skóry głowy
- tkliwość, ból skóry głowy tzw. trychodynia
- rzadko: łupież, łojotokowe zapalenie skóry
Leczenie wypadania włosów po COVID-19 – czyli jak skutecznie, szybko sobie poradzić z problemem
Podstawową kwestią jest szybkie działanie. Im dłużej stan utraty włosa trwa, tym większe prawdopodobieństwo trwałego ubytku włosów przedstawiającego się w postaci przerzedzonego czubka głowy, prześwitów. Aby jak najszybciej zahamować wypadanie włosów i doprowadzić do odrostu nowych musimy działać na kilku obszarach.
WIELOCZYNNIKOWOŚĆ DZIAŁANIA to podstawa!
- sprawdzenie wnętrza naszego organizmu, czyli porządny wywiad medyczny z analizą wyników badań morfologicznych
- sprawdzenie stanu skóry głowy
- sprawdzenie struktury włosów
- określenie skali problemu wypadania
- właściwa dieta bogata w witaminy, antyoksydanty
- ustalenie przebiegu kuracji:
- domowa kuracja trychologiczna – codzienna stymulacja, to niezbędny element reanimujący
- profesjonalne zabiegi w gabinecie (jeśli nie ma przeciwwskazań i stan skóry na to pozwala) intensywne co dwutygodniowe sesje
(podstawowa morfologia, ferrytyna, żelazo, CRP, TSH, FT3, FT4, ATPO, B6, B12, D3)
Najważniesze – SZYBKIE DZIAŁANIE!
Najważniejsze jest szybkie wdrożenie silnych preparatów do wcierania w skórę głowy, które natychmiastowo będą od zewnątrz suplementować cebulki w niezbędne substancje biologicznie aktywne, stymulować podziały komórkowe w mieszkach włosowych, co również wpłynie na poprawę procesu keratynizacji, a więc produkcji dobrej jakości budulca naszego włosa, aby był gruby, lśniący i odporny na czynniki zewnętrzne. Podstawą w wyborze preparatu powinna być bogata receptura, co ważniejsze jakość półproduktów wykorzystanych do produkcji. Nawet najwspanialszy, wydawać by się mogło, skład produktu, jeśli zawiera substancje aktywne słabej jakości lub śladowe ich ilości, efektu nie będzie. Po wyborze odpowiedniego preparatu dobranego do skóry głowy, w przypadku silnego wypadania włosów powinno się go stosować nawet dwa razy dziennie.
Jakie substancje powinien zawierać preparat na wypadanie włosów po Covidzie?
Pożądane substancje w preparacie na zahamowanie wypadania i szybki odrost nowych włosów po Covid – 19 to: roślinne komórki macierzyste, peptydy, wyciąg z chinowca, ekstrakt z pokrzywy, zielonej herbaty, witaminy B12, B6, E, panthenol, kofeina.
Ze zdrowej skóry wyrasta zdrowy włos, w związku z czym specjalista Trycholog powinien dokładnie przyjrzeć się jej wyglądowi i ustalić w jakiej jest kondycji, czego potrzebuje, jakich substancji aktywnych, aby cała kuracja trychologiczna miała sens i przyniosła szybki efekt.
Po Covid – 19 bardzo wiele osób ma zaczerwienioną skórę głowy, bardziej reaktywną, przesuszoną. W takim wypadku pierwszym krokiem będzie zregenerowanie naskórka oraz jego nawilżenie.
Niestety łodyga włosa, a więc martwa jego część włosa nie pozostała bez szwanku. Poprzez szereg negatywnych zmian toczących się w organizmie chorego włosy są wizualnie słabsze, bardziej matowe, nierzadko z odcinkowymi ścieczeniami przy nasadzie, widocznymi podczas badania trichoskopem. Doskonale sprawdzi się dobrej jakości maska arganowa, z aloesem czy olejek z siemienia lnianego, który nada im zdrowy połysk oraz zabezpieczy przed uszkodzeniami zewnętrznymi, tworząc niewidzialny opatrunek na ich powierzchni.
Pielęgnacja włosów oraz stosowanie właściwie dobranego szamponu lub lotionu, ampułek na skórę głowy powinna trwać minimum 3 miesiące
Tlen na wypadanie po Covid – 19
Bardzo dobre efekty w postaci szybkiego zahamowania nadmiernego wypadania włosów oraz ich szybkiego odrostu Trycholodzy obserwują po serii minimum 6 – 8 zabiegów przy użyciu infuzji tlenowej. Zabieg polega na wtłaczaniu w głąb skóry tlenu pod ciśnieniem wraz z odpowiednio dobraną ampułką bogatą w substancje aktywne. Zabieg wykonywany jest zazwyczaj co 2 tygodnie, czas trwania to 30 minut. Dobrą wiadomością jest to, że zabieg jest bezbolesny!
Mezoterapia igłowa na włosy
Dla zwolenników igieł i osób niecierpliwych bardzo dobrym rozwiązaniem jest zabieg mezoterapii igłowej. Polega on na podawaniu do powierzchownych warstw skóry koktajlu z niezbędnymi dla włosa substancjami aktywnymi jak witaminy, mikroelementy, czy peptydy. Zabiegi wykonujemy w serii w zależności od intensywności problemu, zazwyczaj od 4 do 8 zabiegów w odstępach co 2 tygodnie. Wraz z domową kuracją trychologiczną już po 2 zabiegach wypadanie włosów jest zahamowane. Po zakończeniu serii widać wyraźnie zagęszczenie włosów przez odrost włosów z pustych mieszków włosowych oraz zwiększoną ilość włosów wyrastających z jednego mieszka.
Osocze bogatopłytkowe na skórę głowy
Kolejnym skutecznym rozwiązaniem jest zabieg z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego. Jest bardzo bezpieczny ponieważ do ostrzykiwania używany jest materiał w pełni biokompatybilny – własna krew, co wyklucza jakąkolwiek reakcję immunologiczną, a więc to świetny zabieg dla alergików.
Po pobraniu krew poddawana jest odwirowaniu w specjalnej wirówce aby oddzielić czerwone krwinki od osocz, które zawiera proteiny i czynniki wzrostu, wykazujące silne działanie aktywizujące na komórki. Zaleca się wykonanie serii od 3 do 5 zabiegów co 4 – 6 tygodni. Po stymulacji osoczem bogatopłytkowym uśpione mieszki przechodzą do aktywnej fazy wzrostu włosa, a ostateczne efekty są widoczne po 3 miesiącach od zakończonej serii.
Zdecydowanie najlepsze efekty zauważane są przy łączeniu kuracji domowej i gabinetowej wraz z włączeniem wszelkich zasad zdrowego żywienia i zastosowania się do zaleceń Trychologa. Kompleksowe, mądre i szybkie działanie zagwarantuje odrost dużej ilości pięknych, zdrowych włosów, gdyż takiego podejścia wymaga łysienie po Covid – 19, czyli łysienie telogenowe.
Rezerwacja finansowanej wizyty u Trychologa
lub sprawdź nasze zabiegi przeciw wypadaniu włosów… Sprawdź >>