Spis treści
- Rodzaje
- Łysienie ze względu na płeć
- Przyczyny
- Choroby wpływające niekorzystnie na prawidłowy wzrost włosa
- Objawy
- Trychodynia…czym jest?
- Czy można nie odnaleźć przyczyny łysienia
- Leczenie
- Rezerwacja finansowanej wizyty u Trychologa
Łysienie jest powszechnie występującym problemem, z którym borykają się zarówno kobiety jak i mężczyźni w różnym wieku, a nierzadko też dzieci. Czterdzieści procent pacjentów, którzy doświadczają tymczasowej lub długotrwałej utraty włosów to kobiety. U niektórych łysienie objawia się przerzedzeniem lub utratą włosów na całej powierzchni głowy u innych rozpoczyna się na koronie i rozszerza na pozostałe partie. W przeciwieństwie do mężczyzn, u kobiet rzadko występują łyse zakola.
Przeciętnie człowiek ma około 100 000 włosów. Każdy mieszek wytwarza włosy, zwykle 1 – 3, które rosną kilka-kilkanaście milimetrów na miesiąc. Faza wzrostu trwa średnio od dwóch do sześciu lat, na chwilę przed wypadnięciem włos znajduje się w fazie spoczynku. Szybko zastępowany jest nowym włosem i cykl zaczyna się od nowa. W fazie wzrostu powinno znajdować się około 80% włosów.
Włosy znajdujące się w fazie spoczynku systematycznie wypadają – jest to naturalny, fizjologiczny proces, a dziennie tracimy ich około 50 – 100, zawszę więcej podczas procesu mycia.
W fazie wzrostu – anagenie, powinno być około 80% włosów, w katagenie – okresie inwolucji 1 – 2%, a w fazie spoczynku – telogenie, która trwa 2 – 4 miesiące, nie więcej niż 20%. Włos w telogenie, a więc chwilę przed wypadnięciem, jest martwy, nie ma połączenia z naczyniami krwionośnymi w związku z czym jest obojętny na bodźce zewnętrzne (leki, dieta, stres). Jest po prostu w mieszku, czeka na wypadnięcie, pod nim wyrasta już nowy anagenowy włos, który często wypycha go,torując miejsce dla siebie. Każde zmniejszenie ilości włosów anagenowych, a zwiększenie telogenowych, martwych skutkuje przerzadzeniem włosów z możliwościa nawet trwałej utraty włosów. Włos w fazie wzrostu jest połączony z naczyniami krwionośnymi jest połączony z naczyniami krwionośnymi, w związku z czym trafia do niego wszystko co znajduje się w naszym organizmie – kortyzol, leki, toksyny, hormony, niedobory składników aktywnych.
Rodzaje łysienia
W zależności od przyczyn powstawania wyróżniamy różne typy łysienia. Podstawowy podział typów jest uzależniony od dwóch czynników: genetycznych, czyli osobnicze predyspozycje oraz egzogennych, czyli działanie bodźców zewnętrznych na komórkę włosa. Na te pierwsze nie mamy zbyt wielkiego wpływu, natomiast na czynniki zewnętrzne, poza zdarzeniami losowymi, mamy ogromy wpływ. Wystąpienie, czas rozpoczęcia, skala oraz przebieg są uzależnione od predyspozycji genetycznych, wrażliwości komórek włosa na różne bodźce.
Łysienie telogenowe
To najczęstsza przyczyna widocznego przerzedzenia włosów. Polega na skróceniu fazy wzrostu włosa. Cechą charakterystyczną dla tego rodzaju łysienia jest utajony przebieg, a więc łysienie nie jest widoczne od razu po zadziałaniu bodźca, a zazwyczaj po 3 – 6 miesiącach. Dlatego tak ważne jest przeprowadzenie wnikliwego badania trychologicznego celem odnalezienia źródła problemu
Łysienie androgenowe
Łysienie androgenowe występuje z powodu wrażliwości mieszków włosowych na androgeny. Jest to najczęstsza przyczyna utraty włosów i występuje u 70% mężczyzn i 40% kobiet w pewnym okresie ich życia. Jest to androgenozależna utrata włosów o charakterystycznej morfologii postępująca niebliznowaciejąc.
U mężczyzn zwykle występuje recesja linii włosów na skroniach (zakola) i łysina na wierzchołku, u kobiet zwykle objawia się w postaci rozproszonego przerzedzenia na szczycie głowy. więcej >>
Łysienie plackowate
Jest to choroba owłosionej skóry, która może wpływać na wszystkie partie włosów charakteryzując się występowaniem wyłysiałych obszarów na głowie. Tworzą się dobrze odgraniczone ogniska od zdrowo wyglądającej skóry. Może dotyczyć nie tylko obszarów głowy, ale również potrafi występować na twarzy czy całym ciele. Czas powstawania danego łysienia i sprecyzowana przyczyna nie są scharakteryzowane etapami. „Jedynym co jest pewne w przypadku łysienia plackowatego jest jego niepewność”…więcej >>
Łysienie bliznowaciejące
Najrzadszy rodzaj łysienia, który prowadzi do nieodwracalnego uszkodzenia mieszków włosowych co skutkuje trwałą utratą włosów. W przeciwieństwie do łysienie plackowatego ujścia mieskzów włosowych o obszarach łysienia są niewidoczne. Mimo wielu teorii dotyczącej etiologii schorzenia uważa się, że istotną rolę odgrywa nieprawidłowa odpowiedź immunologiczna gospodarza na komórki macierzyste mieszka.
Łysienie łojotokowe
Jest następstwem nieleczonego łojotoku, o podłożu androgenozależnym. Wykazuje przebieg jak w łysieniu androgenowym.
Łysienie ze względu na płeć
Łysienie u kobiet
Ma charakter androgenoniezależny, mechanizm powstawania nie jest do końca poznany. Występuje zazwyczaj między 20 – 30 rokiem życia oraz w okresie pomenopauzalnym. Proces stale postępuje, doprowadzając do trwałej utraty włosów, przez miniaturyzację mieszków włosowych i zmniejszenie się objętości brodawki włosa. Ma charakter rozlany, z pozostawieniem włosów przy brzegu czoła, bez powstawania zakoli.
Łysienie u mężczyzn
Ma charakter androgenozależny, stale postępujący przez trwający proces miniaturyzacji mieszków włosowych wywołany obecnością 5 alfa reduktazy, która przekształca hormon męski w jeszcze silniejszy androgen – DHT.
Przyczyny łysienia
- choroby przebiegające z wysoką temperaturą
- choroby ogólnoustrojowe (cukrzyca)
- uwarunkowania genetyczne, jak nadwrażliwość mieszków włosowych na czynniki zewnętrzne i wewnętrzne
- stres
- szok organizmu poważnym zabiegu chirurgicznym
- zbyt restrykcyjna, niezbilansowana, wyniszczająca dieta (ubogobiałkowa, niskokaloryczna, pozbawiona witaminy H, B, składniki mineralne
- dieta przesadnie bogata w beta – karoten
- głodówka
- anemia
- poród
- odstawienie środków antykoncepcyjnych o dużych dawkach estrogenów
- sezonowość, pory roku – łysienie po lecie oraz po zimie
- niewłaściwa pielęgnacja – zbyt częste mycie nieodpowiednimi preparatami, stosowanie agresywnej chemii na skórę głowy
- czynniki mechaniczne – niefizjologiczne, stałe naciąganie włosów (koki, mocno splecione warkocze) powoduje naciągnięcie korzenia oraz wyrywanie włosów (choroby psychiczne)
- nieleczone schorzenia skóry jak łojotok, łupież tłusty, łojotokowe zapalenie skóry
- zaburzenia hormonalne – hormon androgenowy oddziałuje na mieszki włosowe powodując łysienie androgenowe, czyli występujące w kątach czołowych (u mężczyzn) lub na szczycie głowy (u kobiet)
- menopauza
- zaburzenia krążenia – podziały mitotyczne są spowolnione, jeśli cebulka nie jest właściwie odżywiona
promieniowanie jonizujące - niektóre toksyny roślinne i zwierzęce
- narażenie na kontakt z chemikaliami
- zatrucie metalami ciężkimi (najgroźniejsza piątka dla włosów w skrócie: “TOBAR”, czyli tal, ołów, bizmut, arsen, rtęć)
- grzybica “strzygąca”
- leki:
- przeciwzakrzepowe
- reumatologiczne (sole złota, metotreksat, takrolimus)
- psychiatryczne (karbamazepina, karbimazol, kwas walproinowy, sole litu, leki dopaminergiczne)
- kardiologiczne (statyny oraz fibraty, inhibitory angiotensyny, leki beta – adrenolityczne oraz te blokujące kanały wapniowe)
- przeciwgrzybiczne (azolowe)
- przeciwtarczycowe (pochodne tiouracylu)
- antykoncepcyjne (w zależności od przewagi estrogenowej w stosunku do gestagenów)
- chemioterapeutyki
Choroby wpływające niekorzystnie na prawidłowy wzrost włosa
- niedoczynność tarczycy
- nadczynność tarczycy
- hipokalcemia
- nadczynność kory nadnerczy
- cukrzyca
- dur brzuszny, zapalenie płuc, opon mózgowych, odra, gruźlica
- kiła
- zapalenie skórno – mięśniowe
- układowy toczeń rumieniowaty
- rak żołądka, wątroby, marskość wątroby (połączenie łysienia telogenowego z anagenowym)
- kiła wtórna
Objawy łysienia
Łysienie objawia się znaczną utratą włosów, przewyższającą dzienne normy 50 – 100. Łysieniu mogą lecz nie muszą towarzyszyć inne objawy prócz nadmiernej utraty włosów, jak np. łojotok. Łysienie może być też wywołane przez niektóre schorzenia jak łupież tłusty czy łojotokowe zapalenie skóry, więc będą współistnieć.
Łysienie może mieć charakter nagły lub utajony, przebieg szybki lub powolny, w zależności od rodzaju. Może być całkowicie odwracalne w zależności od stopnia uszkodzenia mieszka włosowego lub trwałe.
Trychodynia…czym jest?
Z obserwacji pacjentów z problemem łysienia stwierdza się, iż około 30 % z nich skarży się na ból, swędzenie, kłucie czy pieczenie w okolicy owłosionej skóry głowy. Takie objaw został nazwały trychodynią. Nie towarzyszą mu żadne inne dolegliwości i widoczne zmiany chorobowe czy zaczerwieniona skóra.
Czy możemy nie odnaleźć przyczyny łysienia?
W momencie braku ustalenia przyczyny, po wnikliwej analizie i licznych badaniach, trwające łysienie telogenowe zostaje zaklasyfikowane do uogólnionego przewlekłego procesu wypadania włosów. Najczęściej dotyka kobiet w wieku średnim, w najbardziej skrajnych przypadkach może trwać nawet do kilku lat.
Znalezienie sposobu na łysienie pomaga wielu osobom poczuć się lepiej. Ich utrata, zwłaszcza u kobiet, może powodować niską samoocenę. Wiele osób czuje się nieatrakcyjnymi i zakłopotanymi. Trycholog zaoferuje rozwiązania, które pomogą Ci czuć się i wyglądać lepiej.
Jeśli chciałbyś poznać przyczyny Twojego łysienia oraz jak sobie z nim poradzić poniżej możesz dokonać rezerwacji dofinansowanego badania trychologicznego u specjalisty od włosów w całej Polsce.
Leczenie łysienia
Łysienie jest jednym z najczęściej występujących schorzeń w gabinecie trychologicznym. Dotyczy zarówno kobiet jak i mężczyzn w różnym wieku i doskwiera im w taki sam sposób.
Przy leczeniu łysienia najważniejsze jest przeprowadzenie szczegółowego badania trychologicznego, w skład którego wchodzi wywiad medyczny, trichoskopia oraz trichogram. Istotna jest klasyfikacja rodzaju łysienia, odnalezienie przyczyny i określenie stopnia zaawansowania na podstawie czego będzie możliwe wdrożenie skutecznej kuracji oraz zaplanowananie czasu jej trwania.
Łysienie dzieli się na trwałe, kiedy mieszek włosowy zostaje całkowicie uszkodzony przez co włos nigdy nie odrośnie i odwracalne, kiedy dochodzi do odrostu włosów.
Z trychologicznego punku widzenia z łysieniem trwałym nic nie da się zrobić, natomiast łysienia odwracalne mają wiele możliwości terepeutycznych zarówno kuracje domowe jak i profesjonalne zabiegi gabinetowe.
Najczęściej występuje łysienie przyczynowe – telogenowe, androgenowe, plackowate zdecydowanie rzadziej bliznowaciejące, czyli nieodwracalne.
Łysienie telogenowe objawia się przerzedzeniem włosów po całości, jest w odwracalne, androgenowe przerzedzeniem na koronie włosów, stale postępuje doprowadzając do trwałej utraty włosów, plackowate, odwracalne – najczęściej regularnymi, bądź nie, obszarami pozbawionymi włosów czy bliznowaciejące, gdzie skóra głowy czy jej wybrane obszary są pozbawione mieszków, włosy nie odrosną.
Przebieg leczenia
- dokładna analiza na 6 miesięcy przed rozpoczęciem problemu
- zdiagnozowanie przyczyny problemu
- przeprowadzenie wnikliwych badań dodatkowych
- usunięcie przyczyny problemu (wdrożenie zasad właściwej pielęgnacji, usunięcie łupieżu, łojotoku)
- w przypadku łysienia telogenowego jako następstwo chorób ogólnoustrojowych – natychmiastowe rozpoczęcie leczenie
- w przypadku kiedy przyczyną jest stres – włączenie czynności świadomej walki ze stresem lub włączenie leczenia
- rozpoczęcie serii zabiegów trychologicznych, których celem będzie doprowadzenie do natychmiastowego zahamowania procesu wypadania oraz przyspieszenie porostu nowych włosów co przyniesie zagęszczenie włosów i usunięcie istniejących przerzedzeń
- rozpoczęcie intensywnej kuracji domowej, której przebieg i czas trwania jest uzależniony od przyczyny, przebiegu, schorzeń towarzyszących, rodzaju skóry głowy
Czas trwania kuracji
Czas trwania kuracji jest uzależniony od wielu czynników, które specjalista musi określić podczas szczegółowego badania, które jest podstawą i gwarantem skuteczności. Najważniejsza jest szybka reakcja oraz późniejsze systematyczne działanie i trzymanie się ściśle do zaleceń specjalisty, ponieważ problem łysienie wymaga zachowania systematyczności i skrupulatności jeśli mówimy o trwałym i satysfakcjonującym efekcie.
Łysienie telogenowe można odwrócić. Najważniejsze jest wdrożenie działań wewnętrznych (suplementacja, leczenie) aby do komórek włosa dostarczyć tego czego potrzebują, a zabrać tego co im przeszkadza i przez co dochodzi do nieprawidłowego wzrostu włosa oraz działania zewnętrzne, które będą tą drogą stymulowały komórki włosa. Skojarzenie tych dwóch metod to jedyne skuteczne rozwiązanie w walce z łysieniem telogenowym. W przypadku łysienia androgenowego, w związku z postępującym stale przebiegiem powinna stać się nieodłączym elementem każdego dnia, jeśli pacjent nie chce doprowadzić do trwałego wyłysienie, poniweważ należy stale dostarczać do mieszka włosowego inhibitora 5 – alfa – reduktazy, który będzie hamował postępowanie zmian.
Współczesne możliwości walki z łysieniem
Obecnie istnieje wiele możliwości radzenia sobie z łysieniem. W zależności od jego rodzaju, stopnia utraty włosa po konsultacji ze specjalistą można wybrać coś dla siebie.
Istnieje wiele specjalistycznych preparatów stworzonych jedynie z myślą i pełną dbałością o specyficznej i bardzo wymagającej skórze głowy. Czasem sama kuracja domowa może wystarczyć. Można również przeprowadzać zabiegi profesjonalne nieinwazyjne jak infuzja tlenowa, inwazyjne – mezoterapia igłowa, których celem jest dostarczenie do komórek włosa dużej ilości niezbędnych składników aktywnych. Wykorzystywane są również technologie laserowe, z użyciem fali radiowej.
Kolejną możliwością jest chirurgiczne zagęszczanie włosów, czyli przeszczep włosów w miejsca przerzedzeń.
Składniki aktywne skuteczne w walce z łysieniem
- Minoksidil – powoduje odrost włosów
- Amineksil – pochodna minoksidilu o podobnym działaniu, hamuje wypadanie włosów
- Progestolon – na bazie progesteronu, antagonista progestereonu, zalecany w leczeniu łojotoku
- Finasteryd – inhibitor 5 – alfa – reduktazy, zmniejsza wydzielanie łoju
- Połączenie cystyna – witamina B6 – jako środek wspomagający
- Witaminy B2, B5, B6, B8 – przeciwdziałanie wypadaniu włosów
- Trichopeptydy – zdolne do regulowanie wydzielania sebum, o niepotwierdzonej jeszcze skuteczności
- Trichosacharydy – odpowiedzialne za stymulowanie komórek cebulki włosa
- Wyciągi roślinne – Saw Palmetto, Solanum tuberosum, Cananga Odorata, Vitis Vinifera, a także z pokrzywy, Ginkgo Biloba, skrzypu polnego o działaniu przeciwrodnikowym, przeciwłojotokowym. Zawierają czynniki wzrostu oraz właściwości pobudzające krążenie
- Pochodne krzemu – regulacja okołomieszkowej tkanki łącznej
Znalezienie sposobu na łysienie pomaga wielu osobom poczuć się lepiej. Utrata włosów, zwłaszcza u kobiet, może powodować niską samoocenę. Wiele osób czuje się nieatrakcyjnymi i zakłopotanymi. Trycholog zaoferuje rozwiązania, które pomogą Ci czuć się i wyglądać lepiej.
Jeśli chciałbyś poznać właściwą metodę leczenia Twojego łysienia poniżej możesz dokonać rezerwacji dofinansowanego badania trychologicznego u specjalisty od włosów w całej Polsce.
Rezerwacja finansowanej wizyty u Trychologa
lub sprawdź nasze zabiegi na łysienie Sprawdź >>