Olejek rycynowy na włosy

Autor: Hair Medica
Utworzono: 10 lutego 2016

Spis treści:

Sposobów na lśniące, jedwabiste i zdrowe włosy jest wiele, ale skutecznych zdecydowanie już mniej. Natomiast tych niewymagających dużych nakładów finansowych jest zaledwie kilka.

55

Olejek rycynowy był stosowany do pielęgnacji włosów już przez nasze babcie. Swoje dobroczynne właściwości zawdzięcza dużej zawartości kwasów tłuszczowych. Systematycznie wcierany w skórę głowy działa wzmacniająco, zmniejsza wypadanie oraz przyspiesza porost włosów, dodatkowo nabłyszcza je i wygładza. Jest to gęsta ciecz, bezbarwna lub jasnożółta, pozyskiwana z nasion owoców drzewa rycynowego. Ta zwyczajna na pozór mikstura, w małej, brązowej buteleczce kupionej za grosze w aptece – ok. 4 zł, ma magiczne właściwości. Pielęgnacyjne i odżywcze jego właściwości na włosy są zauważalne już po pierwszym zastosowaniu, a przy regularnym użytkowaniu można spodziewać się większych sukcesów

.

Właściwości

Dodatkowo jest bardzo pomocny w leczeniu łuszczycy. Nie można jednoznacznie stwierdzić, że wyleczy się łuszczycę skóry – jest to przewlekła dolegliwość, jednak okłady na podrażnione miejsce minimalizują uczucie pieczenia i swędzenia oraz zmniejszają zaczerwienienie łuszczącego się fragmentu skóry.

Lekko podgrzany w ciepłej wodzie, wtarty w niewielkiej ilości bezpośrednio w skórę głowy łagodzi objawy łuszczycy. Zazwyczaj jest stosowany równolegle z innymi zaleceniami dermatologa lub alergologa. Dostępność, niska cena i nieskomplikowane przygotowanie domowych maseczek dodają mu kolejnych plusów. Można szybko sporządzić wartościową miksturę i cieszyć się zdrowymi i lśniącymi włosami, szczególnie po jesienno-zimowych, niesprzyjających włosom warunkach pogodowych.

Zastosowanie olejku rycynowego w pielęgnacji włosów wykazuje dużą skuteczność w poprawie ich kondycji.

Maseczka na włosy zniszczone i wypadające

Jedną łyżkę należy wymieszać z żółtkiem, odrobiną nafty kosmetycznej i łyżeczką odżywki do włosów w takiej ilości, aby otrzymać „wygodną” konsystencję oraz ilość. Następnie należy nałożyć ją na umyte włosy i trzymać pod czepkiem lub ręcznikiem przez ok. 30 min, po czym spłukać. Można nieco zwiększyć jej skuteczność, dodając do mikstury odrobinę soku z cytryny bądź łyżeczkę miodu.

Jeżeli włosy są bardzo zniszczone i wypadają, pomóc może następująca kuracja: żółtko + 1 łyżka oleju + 1 łyżka oliwy z oliwek. Wszystko dokładnie mieszamy, lekko podgrzewamy i nanosimy na włosy. Następnie nakładamy czepek, owijamy głowę ręcznikiem i taką maseczkę trzymamy dwie godziny. Następnie włosy myjemy, a do ostatniego płukania dodajemy sok z cytryny lub ocet jabłkowy. W przypadku, gdy włosy mają tendencję do przetłuszczania, sok z cytryny można dodać także do maseczki.

Kuracja przeciw wypadaniu włosów:

Aby zahamować wypadanie włosów, powinno się wlać kilka kropel na spodeczek, który należy postawić na 2-3 min. na parze. Kiedy preparat się ogrzeje opuszkami palców energicznie wmasowujemy go w skórę głowy. Następnie zakładamy czepek foliowy i pozostawiamy na noc. Rano porządnie myjemy. Należy stosować przynajmniej raz w tygodniu.

Balsam do pielęgnacji zniszczonych końcówek włosów: 10 g olejów: rycynowego i z krokosza, 10 g tłuszczu kokosowego, 5 g masła karité, 5 g wosku pszczelego, 5 kropli olejku eterycznego melisowego lub innego. Wszystko roztapiamy, mieszamy i przelewamy do pojemniczka. Wsmarować w końcówki i zostawić na całą noc. Rano umyć.

Płyn do pielęgnacji suchych końcówek włosów: oleje: 10 ml jojoba, 5 ml z zarodków pszenicy, 5 ml rycynowego, 2 ml pantenolu, kilka kropli witaminy H, 20 ml wody. Wszystko mieszamy i przelewamy do butelki z rozpylaczem. Wstrząsamy przed użyciem.