Spis treści:
Drożdże są bogatym źródłem witamin z grupy B, a ponadto znajdziemy w nich także: biotynę, cynk, fosfor, magnez, potas, żelazo, selen oraz chrom. Witaminy z grupy B regulują pracę gruczołów łojowych (zmniejszają przetłuszczanie się skóry i pomagają w walce z trądzikiem), poprawiają mikrokrążenie w skórze głowy, odżywiają i wzmacniają włosy, przeciwdziałają wypadaniu włosów i przyspieszają ich porost.
Biotyna (witamina H) –stymuluje syntezę kreatyny – białka służącego do budowy wnętrza włosa, zapobiega wypadaniu i siwieniu włosów.
Cynk –zapobiega osłabieniu włosów, uczestniczy w tworzeniu keratyny, reguluje pracę gruczołów łojowych skóry głowy.
Fosfor –wzmacnia włosy oraz odpowiada za ich porost i wzrost. Dzięki niemu włosy są sprężyste i elastyczne. Nie cierpią też na łupież czy łojotok. Magnez zapobiega wypadaniu włosów.
Potas –jego niedobór objawia się zmatowieniem włosów oraz nadmiernym przetłuszczaniem lub przesuszeniem włosów.
Żelazo –zapobiega wypadaniu włosów.
Selen – jest doskonałym przeciwutleniaczem, opóźnia procesy starzenia, ma wpływ na elastyczność i sprężystość włosów, pomaga w leczeniu łupieżu.
Skuteczne działanie drożdży na włosy
Poza tym stosowanie kremów albo maseczek z drożdży pozwoli nam opóźnić proces starzenia się skóry, ponieważ są one bardzo dobrymi antyoksydantami niszczącymi wolne rodniki. Drożdżom przypisuje się działanie oczyszczające i tonizujące, co powoduje, że są często wykorzystywane w produktach przeznaczonych do skóry trądzikowej. Co więcej, świetnie sprawdzają się, gdy na naszej skórze pojawią się krosty, ponieważ posiadają także właściwości antybakteryjne. Obok działania na skórę, drożdże wykorzystuje się w pielęgnacji paznokci i włosów. Jeżeli są one łamliwe i słabe, powinnaś sięgnąć po produkty je zawierające. Na rynku dostępne są również tabletki drożdżowe na porost włosów. Miękką i gęstą fryzurę możesz także otrzymać, stosując drożdże piwne. Nie wiesz, w jaki sposób to zrobić? Spróbuj wykonać z nich maseczkę na włosy.
Maseczka z drożdży
Działanie drożdży na wypadanie włosów jest bardzo skuteczne. Dzięki nim możesz sprawić, że włosy będą naprawdę odżywione i miękkie. Na ich bazie możesz wykonać świetne maseczki na włosy.
Do przygotowania pierwszej z nich będziesz potrzebować 2 łyżek drożdży, 2 łyżek miodu i pół szklanki jogurtu. Najpierw dodaj do drożdży ciepłe mleko i odstaw mieszaninę na około godzinę w ciepłe miejsce. Później dodaj pozostałe składniki i tak powstałą papkę nałóż na włosy na około godzinę, zakrywając je folią i ręcznikiem. Na koniec wystarczy już tylko opłukać włosy wodą.
Do drugiej maski potrzebujesz 1/2 kostki drożdży, 1 łyżkę mleka lub soku z aloesu oraz łyżkę ulubionej maski na włosy. Drożdże rozdrabniaj łyżeczką, następnie dodaj pozostałe składniki i dokładnie mieszaj (uwaga: porcje są dość duże i spokojnie można przygotować np. połowę tego, co w przepisie). Całość nanieś na włosy, ze szczególnym uwzględnieniem skalpu. Zawijaj włosy w folię/czepek, zakładamy czapkę/ręcznik, poczekaj 30 – 60 minut (można całość podgrzać suszarką) i zmyj (najlepiej przy pomocy delikatnego szamponu).
Maseczka z drożdży dostarcza włosom witamin, zapobiega ich przetłuszczaniu i wypadaniu, dlatego warto stosować drożdże na włosy zewnętrznie.