Spis treści
- Stres a wypadanie włosów
- Łysienie a stres – schorzenia pokrewne
- Jak powstrzymać wypadanie włosów od stresu?
- Wypadanie włosów ze stresu – leczenie trychologiczne
- Powstrzymanie skutków łysienia na tle nerwowym domowymi sposobami
Istnieje coraz więcej dowodów na to, że wysoki poziom kortyzolu we krwi negatywnie oddziałuje na cały organizm. Kortyzol, czyli hormon stresu, wpływa nie tylko na nieprawidłowe działanie różnych organów i układów w ciele człowieka – efekty jego podwyższonego stężenia widoczne są również na skórze, cerze oraz włosach. Wypadanie włosów na tle nerwowym często określane jest jako łysienie psychogenne, stresogenne lub neurotyczne. Przypadłość ta może mieć różne nasilenie. Niektórzy zauważają tylko niewielkie ubytki, inni narzekają zaś na bardzo mocne przerzedzenie kosmyków i szukają pomocy w gabinetach lekarskich. Na szczęście rozwój tego schorzenia na tle nerwowym można powstrzymać.
Stres a wypadanie włosów
Przyczyn łysienia psychogennego upatruje się w zaburzeniach gospodarki hormonalnej, a także w nieprawidłowym działaniu układu odpornościowego, do których dochodzi wskutek silnego stresu oraz zdenerwowania. Wypadanie włosów na tle nerwowym może mieć charakter nagły lub przewlekły – wszystko zależy od tego, co jest powodem wystąpienia przypadłości. Czasami jest to jedno trudne przeżycie, które negatywnie wpłynęło na organizm, a innym razem – nawarstwianie się wielu problemów przez dłuższy czas, które ostatecznie skutkują masowym wypadaniem kosmyków.
W nasilonych przypadkach objawy mogą nieco przypominać oznaki łysienia plackowatego – na skórze głowy pojawiają się nieestetyczne, łyse obszary o okrągłym lub owalnym kształcie. Jednakże podczas gdy łysienie plackowate powodowane jest czynnikami autoimmunologicznymi, to głównymi przyczynami psychogennego wypadania włosów są nerwy i aspekt emocjonalny. Wypadanie włosów ze stresu zwykle nie ma też aż tak skrajnego przebiegu i przejawia się „jedynie” przerzedzeniami i utratą gęstości.
Przewlekły stres i zdenerwowanie prowadzą nie tylko do podwyższonego stężenia kortyzolu we krwi – równocześnie obserwujemy też nadprodukcję prolaktyny i neuropeptydu. Ich skutkiem są również zaburzenia krążenia obwodowego, niedokrwienie, a także rozwój stanów zapalnych w organizmie. Wszystkie te czynniki negatywnie oddziałują na mieszki włosowe, przyspieszając ich obumieranie oraz wypadanie.
Łysienie a stres – schorzenia pokrewne
Co ważne, łysienie psychogenne może przemienić się również w inne stany chorobowe: wspomniane już łysienie plackowate, ale też łysienie telagenowe, a nawet androgenowe. Stres przyczynia się bowiem do szybszego przejścia rosnącego włosa w fazę telagenową – czyli po prostu fazę ich wypadania. Jeśli zbyt duża liczba kosmyków jednocześnie znajdzie się w tym stadium (a nowe nie będą wyrastać), to na głowie zauważymy liczne przerzedzenia. Podniesiony poziom kortyzolu we krwi pobudza również przemianę testosteronu w dihydrotestosteron (DHT). To właśnie zwiększona obecność tego drugiego jest głównym „winowajcą”, który prowadzi do rozwoju łysienia androgenowego u mężczyzn.
Z podwyższonym poziomem stresu związana jest również choroba zwana trichotillomanią. Jest to kompulsywne wyrywanie włosów z głowy, traktowane przez chorego jako (nieskuteczna) metoda łagodzenia silnych nerwów. Wypadanie włosów na tle nerwowym może towarzyszyć też depresji oraz nerwicy natręctw.
Przewlekły stres i zdenerwowanie często związane są również z niedoborem składników odżywczych potrzebnych organizmowi do prawidłowego funkcjonowania. Bez niezbędnych witamin, minerałów i pierwiastków włosy są słabsze, bardziej skłonne do łamania się i wypadania.
Jak powstrzymać wypadanie włosów od stresu?
W celu powstrzymania łysienia psychogennego kluczowe jest wyeliminowanie lub ograniczenie czynników wywołujących stres. Te zawsze mają charakter indywidualny. Zwykle mowa tu o problemach w życiu osobistym lub zawodowym, ciężkich doświadczeniach bądź traumatycznych wspomnieniach. W każdym przypadku, w którym mamy problemy z samodzielnym uporaniem się z trapiącymi nas problemami, warto zwrócić się o pomoc do specjalisty: psychologa, psychoterapeuty lub psychiatry. W trudniejszych przypadkach konieczne może być bowiem połączenie leczenia farmakologicznego z terapią poznawczo-behawioralną.
Całkowite wyeliminowanie stresorów z naszego życia nie jest możliwe, ale dzięki wdrażaniu dobrych zwyczajów i dbaniu o zdrowie psychiczne można powstrzymać nie tylko problem wypadania włosów, ale i inne objawy, do których prowadzi podwyższona obecność kortyzolu we krwi.
Wypadanie włosów ze stresu – leczenie trychologiczne
Po pomoc w powstrzymaniu łysienia psychogennego można udać się do gabinetu trychologicznego. Wykonywane tam badania: trichogram oraz trichoskopia, służą nie tylko ocenie skali problemu, ale też wykluczeniu wystąpienia innych schorzeń – wspomnianego już łysienia plackowatego, androgenowego i telagenowego. Po zbadaniu ogólnego stanu kosmyków i skóry głowy specjalista może zaproponować wykonanie zabiegu dobranego do potrzeb pacjenta: mezoterapii, kriomasażu, terapii peptydowej bądź karboksyterapii. Zaleci też stosowanie dermokosmetyków oraz preparatów pielęgnujących.
W zatrzymaniu stresowego wypadania włosów rolę odgrywać mogą również endokrynolodzy oraz dietetycy. Jeśli w związku z przewlekłym zdenerwowaniem odczuwamy też inne silne objawy, konieczne okaże się wykonanie szerszych badań hormonalnych oraz zatroszczenie się o dobrze zbilansowaną dietę. Warto zatrzymać rozwój schorzenia na wczesnym etapie. Nieleczone łysienie na tle nerwowym, któremu towarzyszą inne objawy nerwicy, z czasem może bowiem doprowadzić do pogorszenia się zarówno stanu psychicznego, jak i fizycznego pacjenta.
Powstrzymanie skutków łysienia na tle nerwowym domowymi sposobami
Poza leczeniem specjalistycznym kondycję skóry głowy można poprawiać również domowymi metodami. Stosowanie różnych wcierek i szamponów pobudzi cebulki do wzrostu, pomoże powstrzymać wypadanie i doprowadzi do zagęszczenia przerzedzonych miejsc. Należy jednak pamiętać, że zdrowe kosmyki odrastają w tempie około 1 centymetra na miesiąc. Łysienie na tle nerwowym jest więc w pełni odwracalne, ale efekty zabiegów i prawidłowej pielęgnacji nie będą zauważalne od razu.